Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Αναμέτρηση θρίλερ . Ήττα στις λεπτομέρειες για τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC. ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC – ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ : 72-75.

Αν και τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τον έλεγχο στο 1ο δεκάλεπτο οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν στη 2η περίοδο , εκμεταλλευόμενοι μια πρόσκαιρη χαλάρωση , να καλύψουν τη διαφορά και να προηγηθούν με +2. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας να δείχνει ισοπαλία με την έναρξη του 4ου δεκάλεπτου (47-47). Η  τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ με τους παίχτες του Μίλωνα να παίρνουν μικρό προβάδισμα αρχικά και τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC να κατορθώνουν στα 14.8’’ πριν το τέλος να φέρουν το ματς στα ίσα (71-71). Ο Βαγγέλης Αυγερινός κέρδισε φάουλ στην τελευταία επίθεση , ενώ επιχειρούσε σουτ 3 πόντων. Δυστυχώς αστόχησε στην πρώτη βολή , έβαλε τη δεύτερη και χάθηκε το ριμπάουντ στην άστοχη τρίτη. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν εύστοχοι στις κρίσιμες τελευταίες βολές  με αποτέλεσμα να κερδίσουν και το παιχνίδι.
Για τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ καλή εμφάνιση έκαναν οι Κοντός , Τάσσης , Μπαρτζώκας και Αυγερινός. Από τον Μίλωνα καθοριστική η παρουσία των Μέντζου και Καραχοντζίτη.
Διαιτήτευσαν οι κ.κ. Παπανικολάου και Σιταρίδης.
Δεκάλεπτα : 16-8, 28-30, 47-47, 72-75.
ΓΙΑΝΝΕΝΑ BC (Παππάς): Πρέντζας 9 (1), Κοντός 12, Τάσσης 10, Μιχαήλ 3 (1), Τσουμάνης, Πανταζής 2, Μπαρτζώκας 19 (1), Αυγερινός 16 (2).
ΜΙΛΩΝΑΣ (Πανούλιας): Καραχοντζίτης 24 (3), Μπίκας 2, Μέντζος 16, Καράλης, Βουρλίτης 9, Βλαβιανός 16 (2), Μπάλλας 2, Βαμβακάς 4, Μούστα 1, Παπαζαφειρόπουλος 1.