Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011

Η άμυνα ήταν ... όαση . ΑΓΣΙ - ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ : 56-42.

Το παιχνίδι ξεκίνησε κρατώντας ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Χάρη Φείδη, ενός ιστορικού στελέχους και σημαντικού παράγοντα του ΑΓΣΙ. Ο Χάρης ήταν έφορος στο τμήμα ΜΠΑΣΚΕΤ , από τη δεκαετία του ‘70 και παρέμεινε μέχρι τις τελευταίες μέρες του λάτρης του αθλητισμού και του αθλήματος.
Όσον αφορά τον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του ΑΓΣΙ ήταν … όαση, καθώς ο ΑΙΟΛΟΣ είχε στο ενεργητικό του μόνο ένα καλάθι και μια βολή (15-3) . Στο ίδιο σκηνικό ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα εξελισσόταν σε περίπατο ,  με τον ΑΓΣΙ να αποκτά σαφές προβάδισμα (+20 π) , τα φαλτσοσφυρίγματα χάλασαν το κλίμα και το ρυθμό για την ομάδα μας και έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΙΟΛΟ , από τη γραμμή των ελεύθερων βολών, να μειώσει τη διαφορά.  Στην ανάπαυλα ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 26–15 με τους φιλοξενούμενους να έχουν σημειώσει μόνο 3 καλάθια (6 π) από σουτ και 9 π. από βολές ! Το 3ο δεκάλεπτο κύλισε με τον ΑΙΟΛΟ να βρίσκει εμπόδια στην επίθεση και να είναι νευρικός σε εαυτούς και αλλήλους  ακολουθώντας στο σκορ , αλλά απ’ την άλλη τον ΑΓΣΙ να μην αποκτάει ρυθμό καταφέρνοντας να διευρύνει τη διαφορά . Η ευστοχία του Άγγελου Κοττίκα απ’ τα 6,75 απέτρεψε τα χειρότερα , ενώ από την πλευρά της ομάδας του Αστακού το λόγο πήρε ο Καλισώρας βελτιώνοντας τις επιδόσεις του στο μακρινό σουτ. Η τέταρτη περίοδος τελείωσε με μοιρασμένες ευκαιρίες , καλάθια και πόντους (11-12) για τους δύο αντιπάλους.
Ο κ. Τσουκανέλης δήλωσε προβληματισμένος «Είναι το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που παρουσιάζουμε πολύ καλή εικόνα στην άμυνα , αλλά υστερούμε επιθετικά, κυρίως στην τελική προσπάθεια. Για μια φορά ακόμα ήμασταν αδικαιολόγητα άστοχοι και αυτό , όταν το κλίμα και ο ρυθμός χάνεται,  μπορεί να σου κοστίσει τη νίκη. Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι η κρισιμότητα και η δυσκολία των δύο επόμενων παιχνιδιών πρέπει να μας βρει σαφώς βελτιωμένους , αν θέλουμε να προσδοκούμε κάτι καλό.».
Για τον ΑΓΣΙ συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις ο Κοττίκας και ο Τσιρώνης. Από τον ΑΙΟΛΟ ικανοποίησαν οι Καλισώρας και Κουδούνας.
Διαιτητές : Ζέρβας , Ντίσιος .
Δεκάλεπτα : 15-3 , 26 - 15 ημ , 45- 30, 56 – 42 .
ΑΓΣΙ ( Τσουκανέλης – Κουβάτσης ) : Ντούσκος 3, Μακρής , Κοττίκας 16(3), Αντωνίου , Οικονομίδης 3(1), Κατσαπρακάκης 2, Φίλιος 1, Μάντζιος 6 , Παπαγγέλης 8, Τσιρώνης 11(1), Σχίζας 6.
ΑΣΤΑΚΟΣ (Μπότσιος) : Καραγεώργος , Μεντής, Δουρούκης 2, Πανταζής , Σούρλας 6, Βασιλείου , Κρικρής , Τσάνος , Καλισώρας 18 (4), Μπάκας , Κουδούνας 16.