Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2012

Παιδικό Κρόνου

Ενα πολύ ενδιαφέρον και θεαματικό παιχνίδι διεξήχθει την Κυριακή για την 8η αγωνιστική της πρώτης φάσης του παιδικού πρωταθλήματος ανάμεσα στον Πας Γιάννενα και τον Κρόνο. Η ομάδα του Πας Γιάννενα σαφώς πιο δυνατή(φιγουράρει στη 2η θέση πίσω από τον ΑΓΣΙ) ξεκίνησε μουδιασμένα και έμεινε πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο έκλεισε 12-15 υπέρ του Κρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τα πολλά φάουλ να επηρεάζουν και τις δύο ομάδες ο Πας ισοφάρισε και το παιχνίδι από εκείνη τη στιγμή απέκτησε μια άγρια ομορφιά στην διακύμανση του σκορ αλλά και στις μονομαχίες που γινόντουσαν με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-29. Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε τις εναλλαγές του προβαδίσματος και τις πολλές ισοπαλίες και όλα έδειχναν ότι πάμε για ένα φινάλε-θρίλερ. Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όμως, ήρθε μια εξέλιξη που άλλαξε την εξίσωση καθώς βγήκε ο Γεωργίου με 5 φάουλ εκτός αγώνα και στην ουσία ο Κρόνος έμεινε χωρίς play maker. Το αρχικό μούδιασμα έδωσε την ευκαιρία στον Πας για ένα μεγάλο σερί που του έδωσε μια διαφορά 14 πόντων και όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Παρ' όλα αυτά όμως τα παιδιά του Κρόνου βρήκαν το σθένος και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και στα τελευταία δευτερόλεπτα να ξαναμπούν στο παιχνίδι καθώς μείωσαν 68-65 στα 4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Στο φάουλ που έγινε ο Πας αστόχησε στις δύο τελευταίες βολές αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 70-65 και κλείδωσε την δίκαια νίκη που, όμως, κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κάλλιστα θα μπορούσε να έχει διαφορετική κατάληξη το ματς.
Η παιδική ομάδα του Κρόνου με τις εμφανίσεις δικαιολογεί απόλυτα τον λόγο λειτουργίας και της δεύτερης ομάδας του συλλόγου, δίνοντας την ευκαιρία σε πολλά ταλαντούχα παιδιά των ακαδημιών να γεμίσουν με εμπειρία και γνώση μέσω των παιχνιδιών.
Δεκάλεπτα: 12-15, 29-29, 48-47, 70-65
Διαιτητές : Kοσμάς-Βαλεντίνο

Πας Γιάννενα(Κανελλόπουλος): Kωστούλας 4, Χριστάκης,Μητος, Αναγνώστου 21,Νατσης 4, Βεζχρης,Αθαναηλίδης 17, Μπαλέτας 2,Λαππας 2,Γλαβας 3,Ζαραγιωργος, Σϊνδρος 17

Κρόνος(Ηλιάδης) : Γεωργίου 12, Κωνιτσιώτης 19, Κωσταδήμας 13, Γκορτζής, Αθανασίου, Σταλίκας 3(1), Ζώτος, Λαδιάς 8, Πουλιάνος 4(1), Βίνης 6