Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012

Περίπατο στην Πάργα οι άνδρες . ΚΑΝΑΛΑΚΙ – ΑΓΣΙ : 93-54

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η ανδρική μας ομάδα  την εκτός  έδρας αναμέτρησή της με το Καναλάκι το οποίο υπέταξε με το επιβλητικό σκορ 93-54. Οι παίχτες του Τσουκανέλη , με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο , δεν συνάντησαν αξιοσημείωτη αντίσταση αφού παρουσιάστηκαν  σωστά διαβασμένοι , αρκετά ψύχραιμοι,  και αρκούντως αποτελεσματικοί και συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση . Οι γηπεδούχοι προέβαλαν αντίσταση στο 1ο δεκάλεπτο και κατόρθωσαν πρόσκαιρα  να περάσουν μπροστά στο σκορ ( 21-20 ) όμως μέχρι εκεί.  Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας διόρθωσε κάποιες λεπτομέρειες , οι ρυθμοί ανέβηκαν και η συνέχεια εξελίχθηκε σε … περίπατο (επιμ. σκορ 9-23) . Οι απουσίες του ΑΓΣΙ φαίνεται πως δεν επηρέασαν και τα κενά καλύφθηκαν με επάρκεια από τους νεαρούς παίχτες που έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα μας να κατακτήσει με ευκολία το ροζ φύλλο του αγώνα.
Ο κ. Τσουκανέλης δήλωσε : « Το σημερινό παιχνίδι ήταν συνέχεια των καλών εμφανίσεών μας.  Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είμαστε τόσο καλοί στην άμυνα με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί μας να περάσουν μπροστά στο σκορ .  Στο 2ο δεκάλεπτο βρήκαμε το ρυθμό μας , βγάλαμε αρκετούς αιφνιδιασμούς και δουλέψαμε πολύ αποτελεσματικά στην άμυνα. Έτσι όλα έγιναν πιο εύκολα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση όλων των παιχτών . Όλοι σήμερα είναι διακριθέντες. Σιγά – σιγά η ομάδα αποκτάει την ομοιογένεια και την ομαδικότητα που θέλω. Οι   ταλαντούχοι «μικροί» της ομάδας ανταποκρίνονται στις αυξημένες απαιτήσεις  με αποτέλεσμα να μην γίνονται αντιληπτές οι σημαντικές απουσίες μας. Ευχαριστούμε τους υπευθύνους και τους παίχτες της ομάδας του Καναλακίου για τη φιλοξενία».
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Μαντήλα και Νικολού.
Δεκάλεπτα : 21-20 , 30-43 (ημ) , 47 – 62 , 54 – 93.
ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας ): Παππάς , Τσουμάνης , Στύλος 12(2), Κασκάνης 17(3) , Σωτηρίου , Γείτονας 5, Γρετσίστας 4, Γάκης , Δάσκαλος 15, Πάνου  1.
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης – Κουβάτσης) : Ντούσκος 8(2), Μακρής 4, Τζάνης , Αντωνίου 4, Οικονομίδης 22(2), Κατσαπρακάκης 6, Αναγνωστάκης 20, Μάντζιος 10, Λαμπρόπουλος 4, Τσιρώνης 15(2), Σχίζας .