Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Νικη για το "εφηβικό"

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η δεύτερη ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι. (εφηβικό) απέναντι στον Θρύλο Ιωαννίνων επικρατώντας με 47-66 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ τοπικού Ανδρών. Το παιχνίδι ξεκίνησε σκληρά, με πολλά φάουλ εκατέρωθεν και η πρώτη περίοδος έληξε 18-19 για τον Α.Γ.Σ.Ι.  Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα βελτίωσε την άμυνά της, έκανε πολλά κλεψίματα, έβγαλε αιφνιδιασμούς και ανέβασε αισθητά τον ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με ένα επιμέρους 21-4 και το ημίχρονο έληξε 22-41. Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ομάδα έχασε επιθετικά τον ρυθμό της αλλά συνέχιζε με ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να κρατάει μια υπέρ της διαφορά ασφαλείας και την τρίτη περίοδο να καταλήγει με σκορ 36-48. Στην 4η και τελευταία περίοδο επανήλθε η πιεστική άμυνα και δόθηκε η ευκαιρία στην ομάδα και πάλι να ανεβάσει το ρυθμό και τη διαφορά και να επικρατήσει εν τέλει με 47-66. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι αγωνίστηκαν όλοι οι παίχτες και σκόραραν οι 9, ενώ ενθαρρυντική ήταν η παρουσία του κόσμου που γέμισε το κλειστό και παρακολούθησε τους εφήβους του ΑΓΣΙ.