Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2013

Ήττα στο ανδρικό

Mέτριος παρουσιάστηκε ο ΑΓΣΙ το απόγευμα της Κυριακής στο ΕΑΝΚΙ και υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Πρωτέα Γρεβενών με σκορ 56-67.
Η ομάδα μας αν και ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 2 φορές με διαφορές (22-10 και 34-22) δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 36-33.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας παρουσιάστηκε άστοχη και χωρίς ενέργεια, ενώ αμυντικά δέχτηκε πολλά τρίποντα (15), έδωσε δικαίωμα στον Πρωτέα για πολλά ελεύθερα σουτ χωρίς πίεση αλλά και κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ.
Ο ΑΓΣΙ ήταν απογοητευτικός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης καθώς με τους Κόντο και Μάντζιο στον πάγκο με 5 φάουλ, δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση αλλά και το πάθος που χρειαζόταν για να παλέψει μια τόσο κρίσιμη αναμέτρηση.
Δυστυχώς τα σημαντικά προβλήματα των τελευταίων ημερών (απουσία Πρέντζα, τραυματισμός Φίλιου, προβλήματα τραυματισμών οι Κοντός και Παπαγγέλης) ήταν αρκετά για να στερήσουν από την ομάδα μας την δυνατότητα να διεκδικήσουν την νίκη σε αυτό το παιχνίδι.
Με την ήττα αυτή ο ΑΓΣΙ ξαναβρίσκεται πλέον μετά από αρκετό καιρό στη ζώνη του υποβιβασμού, με το ζητούμενο πλέον να είναι η ανασύνταξη και η αλλαγή αγωνιστικού προσώπου ώστε να αποφευχθούν οι περιπέτειες.
ΑΓΣΙ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ    56-67
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Ξέρας
ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Τσουκανέλης): Πανταζής, Κοντός 11 (1),Κατσαπρακάκης, Μάντζιος 6, Μάκης 10, Τάσης 2, Παπαγγέλης 2, Φίλιος 2, Αυγερινός 23 (1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μορουζίδης): Ρούζιος 10 (3), Γράβας 13 (4),Κλωνάρας 17 (2), Ρίγκος 9 (2), Κολοβός 3 (1), Μουράτογλου 13 (3), Τζήμας 2,Μπόζιαρης, Σούρβας.