Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Σάββατο 8 Μαΐου 2010

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Μετά από 13 χρόνια ο Ολυμπιακός είναι στον τελικό του Κυπέλλου πρωταθλητριών. Νικώντας την Πατριζάν με σκορ 83-80 οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα συγκλονιστικό αγώνα μπόρεσαν να προκριθούν στο μεγάλο τελικό κερδίζοντας στις λεπτομέρειες . Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης με τον Μπουρούση να κερδίζει τις εντυπώσεις και τρία καθοριστικά ριμπάουντ κάτω από το αντίπαλο καλάθι.
Στον άλλο "κακό" ημιτελικό, η Μπαρτσελόνα φάνηκε πιο αποτελεσματική, έπαιξε καλύτερη άμυνα και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 64-54, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί. Η ομάδα της Καταλαωνίας δεν ήταν καθόλου καλή στην επίθεση, αλλά έπαιξε σφιχτή άμυνα και προκρίθηκε για 7η φορά σε τελικό. Αντίθετα, η ρωσική ομάδα έμεινε για πρώτη φορά εκτός τελικού έπειτα από τέσσερα χρόνια.