Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Πρωτέας Γρεβενών – ΑΓΣ Ιωαννίνων 75-61

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση στα Γρεβενά ο ΑΓΣΙ και γνώρισε την ήττα από τον Πρωτέα με 75-61. Αυτή ήταν και η τρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη.
Η ομάδα μπήκε δυνατά στο γήπεδο και προηγήθηκε αρχικά στο σκορ, αλλά στη συνέχεια άρχισαν τα λάθη σε επίθεση και άμυνα κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των Γρεβενών και σε συνδυασμό με τα πολλά φάουλ (στο 6ο λεπτό οι Μάκης και Τάσσης είχαν από 3) που χρεώθηκαν οι παίκτες μας πήραν κεφάλι στο σκορ κάτι που κράτησαν μέχρι τέλους. Η αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο και η μείωση στο σκορ δεν είχε συνέχεια και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα στο παιχνίδι.
Πολλά τα λάθη των διαιτητών (Σιταρίδης και Γκέκας) οι οποίοι σφύριξαν κάτι παραπάνω από έδρα.
Η ομάδα πρέπει να ανασυνταχθεί και να προσπαθήσει να πετύχει τις νίκες που χρειάζεται στην συνέχεια αφού ακολουθεί  άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Στο Άργος-Ορεστικό την επόμενη εβδομάδα. Άλλωστε δεν έχει χαθεί και κάτι αφού η ομάδα έχει αγωνιστεί με τις 2 πρωτοπόρους και μοναδικούς αήττητους μέχρι στιγμής στον όμιλο μας.
Τα δεκάλεπτα: 27-17, 39-31, 51-47, 75-61.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μορουζίδης): Μπόζιαρης, Ρούζιος 6, Γράβας 23 (4), Κλωνάρας 14, Καλαμπούκας 7 (1), Κολοβός 1, Παυλάτος, Σούρβας, Ιωαννίδης, Ρίγκος 2, Τζήμας 22 (4), Καραγιάννης.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Πανταζής 5 (1), Πρέντζας 7 (1), Φυραρίδης 4, Κοντός 7 (1), Μαυρογιάννης 1, Κατσαμπρακάκης 2, Μάντζιος 8, Μάκης 6, Καραμπίνης,  Παπαγγέλης 4, Τάσσης, Αυγερινός 17 (1).