Ακαδημίες μπάσκετ ΑΓΣΙ

Τρίτη 10 Αυγούστου 2010

Ελλάδα - Ιταλία : 59-71

Η νέα ήττα της εθνικής παίδων στους προημιτελικούς του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος από την ομάδα της Ιταλίας ουσιαστικά αποκλείει την εθνική μας ομάδα από τη συμμετοχή της στους ημιτελικούς. Η Ελληνική ομάδα πάλεψε σκληρά για τη νίκη αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο , αλλά προσπάθησε και 4 φορές κατόρθωσε να περάσει μπροστά , ενώ 9 φορές το σκορ ήταν ισόπαλο.
Δυστυχώς τα πολλά λάθη και τα φάουλ επέτρεψαν στην  Ιταλία , κυρίως με ελεύθερες βολές , να διατηρήσει την πρωτοπορία, ενώ στα τελευταία 3 λεπτά ένα σερί 12-0 διαμόρφωσε το τελικό σκορ σβήνοντας τα όνειρα των διεθνών μας για πρόκριση. Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Παπαπέτρου (17 π.) και  Σιόλογκας. Από τους Ιταλούς διακρίθηκε ο Αριστείδης Λάντι (28 π).
Δεκάλεπτα :   19-23 ,  12-14 ,  19-13 ,  9-21
Ελλάδα (Γιαννόπουλος): Αμπαράς 1, Πρωτούλης, Σιόλογκας 11, Μήτσιαλος 5, Καραμαλέγκος 4(1), Σλαφτσάκης 9(1), Παπαπέτρου 17(2), Αγραβάνης, Καραμπέκης, Αναγνωστόπουλος 2, Μαραγκός 10.
Ιταλία (Τζέμπια): Μπιάνσι, Ροβέρε, Καντούσι 4, Μπιανκόνι 1, Τεσιτόρι 6, Ροντρίγκεζ 10, Τουρέλ 5(1), Ντε Βίκο 8(1), Ιμπρό 9(1), Προκάτσι, Πιπιτόνε, Λάντι 28(1).
Αύριο η εθνική μας ομάδα αντιμετωπιζει τη Σερβία στις 17.30 (ώρα Ελλάδας).